Tiomila v květnu nebude!

Jak se dalo čekat, opatření kolem koronaviru se nemohly vyhnout ani Tiomile. Závod v květnu zcela určitě nebude, aktuálně se řeší, jestli se najde náhradní termín nebo se letošní jubilejní ročník zruší úplně. Zklamání je to pochopitelně velké, zvlášť pro ročník 2004, který má letos poslední rok v mládežnické kategorii.

Ať už to s letošní Tiomilou dopadne jakkoliv, může být zajímavé si připomenout, že obě varianty už historii tohoto závodu nastaly:

  • v roce 1962 se Tiomila vůbec nekonala vzhledem k epidemii žloutenky. Pamětníků asi bude málo, ale s následky všichni žijeme dodnes – právě z této doby pochází požadavek na zakrytí dolních končetin při orienťáku.
  • naopak rok 1993, kdy byla Tiomila přeložena na srpen, si pamatuju velmi dobře, protože jsem v té době ve Švédsku žil. Důvodem byl virus TWAR, který byl údajně příčinou syndromu náhlého selhání srdce u mladých dobře trénovaných sportovců. Z obavy před dalšímy případy byly ten rok v jarní půlce sezóny zrušeny všechny elitní kategorie a mistrovství a odloženy velké štafety.