Materiál na teoretické cvičení nám tentokrát dodal těžký skalní labyrint na SAXBu. Základní technika funguje pořád stejně, je tady ale o dost náročnější si mapu dobře zjednodušit. Jinými slovy, nejde ani tak o to, co z mapy číst, ale co nečíst! Ale postupně:
1 . promyslete postup na K10:
Jsme v kopcovitém skalním terénu, takže i když promýšlím postup odzadu od jistého bodu, potřebuju ze všeho nejdřív pochopit, jak je kontrola výškově postavená. To znamená přečíst z mapy základní tvar terénu a hlavní vrstevnice:
Tím krásně vidím hlavní překážku – velké U-čko hlavního skalního bloku, které mohu oběhnout buď zleva nebo zprava. Jistý bod v obou případech musí být nějaká jasná skalní formace před kontrolou, zleva to podél linie skal vypadá o něco jednodušší – kolik za to ale zaplatím? 6 vrstevnic navíc, to není málo. Dokážu kontrolu najít i zprava? ano, pokud si dovedu skály zjednodušit na linii srázů směrem na JV a dominantního skalnatého hřbetu, který leží kolmo na ni. Křížení pak dělá poměrně jasný jistý bod hned u kontroly.
Závěr? Vyplatí se mi jít zprava, pokud dokážu „rozsypaný čaj“ dostatečně zjednodušit. Pokud ne, je to zleva sice větší kopec, ale pořád bezpečnější.
Jdeme dál – co byste zvolili za jistý bod před K11 a jak k němu?
Pěšina před kontrolou je spíš matoucí – nikdy nevíš, kde přesně ji přeběhneš. Skály a kameny ve svahu a v hustníku se blbě rozeznávají. Mnohem líp vidět jsou světliny, zvlášt když je na ní kontrola! Pak už jen stačí dobře načíst jasnou mezeru mezi skalními bloky a traverz od toho vyššího a řešení je v podstatě velmi jednoduché, a K12 k tomu mám zadarmo jako bonus:
No a kde si můžete krásně zopakovat, co jste z dnešního cvičení pochytili je K13:
Připomínám, že nejde o to se ke kontrole pomalu promapovat přes všechny detaily, ale maximálně si orientaci zjednodušit. Tj. nejen kontrolu najít, ale najít ji rychle a bezpečně: