Tréninky, závody a akce v dalších letech – postupujeme do kategorie „ZTP/P“!

Ahoj dorosti!

Je to už 9 let, co jsme začali se společnými tréninky orienťáku. To je taková doba, že si to většina z vás ani nemůže pamatovat 🙂 Když teď vidíme partu borců a borkyň, co vyhrávají mistrovství republiky, olympiádu mládeže, etapy na O-ringu, dokážou se poprat se svým úsekem na Tiomile, bez kapky respektu nám utíkají v lese a ujíždějí na lyžích nebo vyčtou hodinky než bys řekl „2DRerun“ tak se i nám ty začátky zdají hrozně vzdálené. Ale i když už toho máme tolik za sebou, pořád věříme, že daleko větší část je ještě před námi. Chceme se pořád posouvat dál a s tím se musí měnit i způsob, jakým trénujeme a fungujeme.

Naším cílem je vytvořit tréninkovou skupinu, která bude dělat v létě orienťák, v zimě běžky a v obojím  se bude chtít pořád zlepšovat. A to tak, aby vás bavilo trénovat a závodit spolu, vzájemně jste si pomáhali a hecovali se. Směřujeme hodně daleko, minimálně na dobu kdy budete na vysoké a opravdu naplno bychom měli makat někdy od 17 let. Na to se teď potřebujeme připravit. A jakéže to konkrétní změny chystáme na další období?

1.  Kategorie „Z“, „T“ a „P/P“

Především si myslíme, že už jste dost zralí na to se rozhodnout, jak vážně to s orienťákem myslíte. A to rozhodnutí dát jasně najevo. Do konce října bychom proto od každého z vás chtěli vědět, ve které z následujících kategorií chcete dál orienťák dělat. Podle toho, pro kterou se rozhodnete, pak pro vás budou platit trochu jiná pravidla fungování, výhod ale i povinností. Je to čistě na vás; nezáleží vůbec na tom, jak dobří v orienťáku teď jste, ale jen a pouze kolik času a úsilí jste mu ochotni věnovat. Zároveň není problém rozhodnutí časem přehodnotit. Řady z vás určitě budeme časem ptát, jestli vaše volba pořád platí:

  • „Z“ jako Zábava je pro ty, kdo se orienťákem chtějí spíš jen bavit nebo ho mít jako doplněk k jinému hlavnímu sportu nebo aktivitě. Třeba se chtějí zlepšovat a běhat co nejlíp, ale jen do té míry, aby to moc nebolelo nebo nenarušovalo jiný hlavní předmět činnosti. Chtějí být do nějaké míry u toho, ale systematicky na sobě v orienťáku a běžkách pracovat nechtějí. To je úplně v pořádku, pořád budeme rádi, když s námi budete trénovat, závodit a jezdit na akce, pokud tam bude dost místa pro všechny. A budeme vám držet palce v hlavní aktivitě. Uvidíme, třeba se časem pro orienťák a běžky přece jen ještě rozhodnete, nebo budete tréninkové skupině pomáhat v jiné roli.
  • „T“ jako Trénink, je naopak pro ty, koho vize tréninkové skupiny oslovila a chce být její součástí. Rozhodli se pro orienťák v kombinaci s běžkama jako pro hlavní sport a jsou připraveni na sobě makat, dělat to pořádně a obětovat tomu čas a úsilí. Navíc se jim líbí trénovat v partě a chápou, že stejně jako jako ostatní podporují je budou i oni pomáhat ostatním.
  • „P“ jako Pozorující je pro ty, kteří s námi ani v omezené míře pravidelně netrénují a na závody nejezdí, ale sem tam na nějakou akci jedou a chtějí s námi udržovat kontakt.
  • „/P“ jako Pozorovaní je pro ty, které pozorujeme my s ambicí, že by mohli časem rozšířit naši tréninkovou skupinu. Ta sice není nafukovací a určitě bude menší než byla celá „dorost“ skupina dosud, pořád ji ale chceme mít otevřenou pro zajímavé nováčky, kteří nás mohou obohatit.

2.  Samostatnost

Od všech skupin budeme nově chtít větší samostatnost ve fungování. Od přihlašování na závody a akce, přes domlouvání dopravy a odvozu, balení, cestování veřejnou dopravou po namazání lyží. Za tohle všechno už si v klidu můžete převzít zodpovědnost. Postupně k tomu přidáme i přípravu a zajištění tréninků a soustředění. U kategorie „T“ k tomu bude navíc patřit hlavně vyčítání hodinek a vedení tréninkového deníku.

3.  Komunikace

Se samostatností pak úzce souvisí další změna, a to že od každého budeme chtít telefon a mail.  Věci okolo trénování, závodění a vůbec celého fungování skupiny u všech kategorií s vámi dál budeme řešit napřímo. To v žádném případě neznamená, že rodiče z informací v nějak vyřazujeme. Naopak, základní pravidlo je, že rodiče o všem podstatném mají a musí vědět. A my jsme pořád připraveni cokoliv probrat a vysvětlit. Ale i to, co rozhodnete s rodičema, chceme finálně vědět od vás a to mezi námi bude platit.

Více o fungování, vizích a plánech tréninkové skupiny „T“ budeme ladit společně příští týden na Zakončení sezóny a Startu nové v Turnově. Proto by tam všichni, kdo se pro ni už rozhodli nebo o ní alespoň vážně uvažují, neměli chybět!

Zde na webu pak ještě zveřejníme jednak pravidla pro fungování skupiny podle kategorií ZTP/P a taky seznam informací, které od každého v jednotlivých kategoriích budeme potřebovat.

Tak se držte, už brzy vyrážíme!

Vašek a Helenka

 

 

One Reply to “Tréninky, závody a akce v dalších letech – postupujeme do kategorie „ZTP/P“!”

Komentáře jsou uzavřeny.