Barzo mocne majstrowstwa klubove v Jakuszycach

1

Touha po nevšedních orinťáckých zážitcích nás tento víkend zavedla do polských Jakuszyc, kde se konalo polské klubové mistrovství a při té příležitosti také dva individuální závody. Toto polské středisko běhu na lyžích a biatlonu zná asi většina z vás ze zimy, kdy se proháníte po perfektně upravených tratích i v případě, že sněhu je u nás pomálu. Je to hodně vysoko a tento faktor dává charakter i místnímu terénu, který je typicky horský s množstvím borůvčí místy až do pasu, bažin taky až po pás, kamenů, skalek a hlavně množstvím difuzních porostů, které je v lese těžko rozpoznat a něco podle nich dohledávat. Pokud bychom chtěli podobný závod uspořádat u nás, tak si myslím, že bychom narazili na spoustu překážek vzhledem k lokalitě v národním parku. Na druhou stranu na polském mistrovství bylo odhadem asi tolik lidí jako na středečním Pražském poháru žactva a celá akce na shromaždišti působila komorním dojmem velmi sympatického společenství lidí, kteří se všichni znají a užívají si krásný orienťácký  víkend na nádherném místě.

Kulturní přesah byl pak určujícím faktorem  pro celou naši rodinu. Zvláště pak celodenní zanícený komentář polského komentátora byl zdrojem zábavy po celý den. Neustálá snaha o porozumění polštině je neustálý proud komických slovních spojení a člověk si půlku času připadá jako v grotesce. Jen pro ilustraci: „Na punkt wydokowy dobjega pjervsza zawodniczka nasledovana mocnym juniorom a barzo dobrym seniorom!.. tak jaka jest situacja na odbjornich GPS? .. nie dobra Vojcieg szuka na punkte numer pedizsion jedna..“ (omluvte prsím sníženou jazykovou schopnost, polštinu jsem začal studovat až o tomto víkendu 😉 )

A jak jsme si vedli? Tradičně nejlíp Dominik, který si ve čtrnáctkách doběhl pro čtvrté a první místo. Kryštof si to obklusal s bolavou nohou, Markéta byla moc ráda, že se po 80 minutách sama v lese zase shledala s nějakými lidmi v cíli a já jsem snad našel rozvahu a klid v nedělním závodě, když jsem byl po delší době zase spokojený s výkonem a druhým místem.

Naše mapy najdete v archivu jako obvykle.

Strýnky závodů s mapami a wynikami najdete zde http://jakuszyce-cup.pl/pl/live-pl/