Spektakulární orienťák pod Tre Cime

Letošní sezóna letních orienťáckých závodů se nám trochu smrskla a hlavně ti z nás kdo si chtěli užít báječné terény v okolí Uppsaly jsou zklamaní, že Švédsko zůstává pro větší akce stále zakázané. Náplastí pro většinu českých závodníků jsou velmi kvalitní a hojně obsazené domácí závody, které vesměs probíhají zatím v klidu, ve skvělých terénech a za solidní účasti stovek závodníků. Jednou z mála možností kam vyjet za orienťákem byly minulý víkend závody 3 Peaks Orienteering v Itálii v terénech z pětideních z minulého roku. Sice se závody musely termínově přesouvat z července do srpna, ale jinak Italové ujišťovali, že závody určitě budou a to v původních terénech a programu.

Vydali jsme tedy do Sextenských Dolomit plni očekávání jak se Italové vyrovnali s jarní kalamitou a lockdownem. Musím říct, že jsme zažili trochu jinou itlaskou dovolenou než normálně. Dolomity byly plné domácích turistů a cizinců moc nebylo. Na druhou stranu bylo vidět, že si Italové prošli docela těžkou zkouškou a byli vesměs opatrnější na dodržování protiepidemických pravidel jako rozestupů nebo nošení roušek. Roušku jsme například museli mít na sobě do okamžiku startu, běžet s ní v kapse a po oražení cílové kontroly si ji znovu nasadit. Trošku nám některým dělalo starosti pravidlo, že když dobíháte ke kontrole, kde se nachází už razící člověk, tak máte počkat dokud se nevzdálí od kontroly na 10 metrů a pak teprve jít razit svoji kontrolu 😉 Nemusím říkat, že scénáře kdy jsem se u kontroly ocitl s několika dalšími závodníky se mi fakt staly :-O Naštěstí v reálu nebylo všechno tak horké a nějak jsme byli schopní orazit. V tomto ohledu pomohlo, že celých závodů se účastnilo jen něco přes 300 lidí.

Samotné závody byly na krásných místech a v hezkých terénech. Běhali jsme dvakrát u jezera Misurina přímo pod Tre Cime a dvakrát na druhé straně Sextenských Dolomit ve Valgrandenském lese. Tratě mohly být mapově obtížnější, terén to rozhodně umožňoval. Ale krásná místa a kombinace s chozením po horách a na lehčích ferrátách nám celkový dojem bohatě vynahradily.

Souboj Daníka a Dominika byl hodně vyrovnaný, dvakrát vyhrál Daník a jednou Dominik. Z celkového vítězství se nakonec radoval šťastnější Dominik. Ostatním klukům v kategorii H16 utekli o parník. Ale to nebylo nic proti MicHalovi, který dával ostatním sodu v H20 a zaslouženě vyhrál s obřím náskokem 24 minut. V D40 všechny zaskočila Markéta, když si doběhla pro celkové třetí místo. Já a Pavel jsme v H40 dělali dost chyb a skončili jsme na 4. a 7. místě.

Závody to byly na krásném místě a celkově se povedly, ale nejvíc zajímavé bylo sledovat jak se který národ chová v běžném styku. Obecně jsem si udělal dojem, že ty národy, které si prošli na jaře horším corona-virusovým vývojem tak se chovají o dost opatrněji než ostatní. Buďme rádi za to naše české orienťácké léto 😉

One Reply to “Spektakulární orienťák pod Tre Cime”